tisztaOtthon

PARABÉN MENTESEK A KOZMETIKUMJAINK

 

 

 

 

A kozmetikumjaink-tusfürdőink-fogápolási termékeink, amik érintkeznek a bőröddel:

PARABÉN MENTESEK!

 

 

 

Miért fontos ez:

 

 

Mire használják, miért és hol található meg közvetlen környezetünkben?

A parabéneket az 1920-as évektől széles körben használják fel tartósítószerként kozmetikumokban és testápolási termékekben, mint pl. alapozók, arc- és hajápolási illetve borotválkozási termékek, tusfürdők, samponok, kézkrémek, testápolók. Ezek megjelenési formája igen változatos: krémek, gélek, viaszok, ceruzák, hajtógázas és pumpás sprayk, folyadékok, emulziók, viszkózus folyadékok, félig-szilárd, szilárd anyagok, paszták, aeroszolok, porok, hajszínezők és -festékek, törlőkendők, -párnák, ajakáplók, rúzsok stb. lehetnek . Továbbá gyógyszerek, élelmiszerek, zsírok, olajok, cipőápoló krémek, textilek, ragasztók tartósítására használják .

Élelmiszerekben E214-E219 jelzésekkel jelölik.

 

 

 

Milyen környezeti kockázatokat hordoz?

Főként háztartási szennyvizekkel kerül ki a környezetbe, a talajban és vizekben egy héten belül teljes mértékben elbomlik. A gőz halmazállapotú parabének is 10-15 napos felezési idejű fotolízissel elbomlanak a légkörben.

A vízi szervezetek endokrin rendszerét károsítják a parabének.

A metil- és etil-parabének vízi szervezetekre gyakorolt biokoncentrációs potenciálja alacsony, a propil-parabéneké mérsékelt, míg a butil-parabéneké nagy, mivel ezt a vegyületet nem metabolizálják az élőlények .

A parabének nem szerepelnek a kanadai és az egyesült államokbeli környezetvédelmi hatóságok veszélyes káros anyagokat felsoroltató listáin. Nem feltételezik a perzisztenciára, illetve bioakkumulációra való hajlamát és ökotoxikusnak sem tekintik.

 

 

Hol találhatók meg?

A metil- és propil-parabén antimikrobiális élelmiszeradalék többek között sütőipari termékekben, üdítőkben, krémekben, pasztákban, mesterséges édesítőszert tartalmazó dzsemekben, zselékben, befőttekben, szirupokban és a propil-parabén penészedésgátló a virslik bőrében lehet jelen.

A metil-parabén alkalmas mikrobiális fertőzések, penész-, élesztő- és kis mértékben a baktériumképződés megelőzésére, ezért előfordul gyógyszerekben, mint pl. parenterális (tápcsatornát kikerülő) oldatok, topikus (lokális) antibiotikumok, kortikoszteroid készítmények, szemcseppek vivőanyaga.

Az etil-parabén gomba- és baktériumölő tulajdonságainak köszönhetően tartósítószer; felhasználja a gyógyszer-, a kozmetikai és az élelmiszeripar is, utóbbi csomagolásnál, a kötőanyagok tartósítására.

A butil-parabén szintén gombaölő, antiszeptikus (fertőtlenítő) krémek, topikus (lokális) antibiotikumok, kortikoszteroid készítmények és egyes ételek tartósítására használják.

 

 

 

Vonatkozik-e rá valamilyen jogi szabályozás (betiltás, korlátozás), vagy van-e ilyen folyamatban?

Dánia 2011-ben betiltotta  a propil- és butilparabént a 3 év alatti gyermekek számára készülő kozmetikai, tisztálkodási termékekben. A korlátozás oka ezen parabének endokrin diszruptor, azaz hormonrendszer károsító hatása.

Az Európai Bizottság fogyasztóvédelemmel foglalkozó tudományos bizottsága 2010. decemberben hozta nyilvánosságra jelentését a parabének kockázatairól. Eszerint a hosszabb láncú vegyületek, mint például a propil- és butilparabén hormonális hatásúak lehetnek, míg az etil- és metilparabének – az engedélyezett koncentrációban – biztonságosak.

 

 

Van véleményed?

Meg is osztanád velem?

 

 

Vedd fel velem  kapcsolatot:  

 

                                                          Facebook profilom

                                                          Facebook csoportom

                                                          Facebook oldalam

 

    Email: eszter.betterware@gmail.com

 

Ha tetszett: Kérlek iratkozz fel a hírlevélre is!

 

Várom jelentkezésedet! ;)

 

Kezdőlap

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!